Alergická rýma- co z ní dělat?

Kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos a svědění v něm… Jestli tohle právě prožíváte, vítejte v poměrně velkém klubu lidí s alergickou rýmou. Jestliže trpíte alergickou rýmou, pak většinou startuje na jaře, kdy je pylů ve vzduchu spousta. Prostě vyjdete ven a za chvíli kýcháte a sháníte se po kapesníku. To, že jde o reakci na pyl většinou poznáte i podle toho, že vás pálí oči nebo vám natékají oční víčka.Dovedtě se co s tom problemem dělat.

Jak alergická rýma vzniká?

Do nosní sliznice se dostanou alergeny – většinou pylová zrnka. Zdravý organismus pozná, že nejde o viry ani bakterie a je v klidu. Jestli jste alergicy vaš organismus začne na pyl reagovat stejně, jako na nebezpečný útok virů. Výsledkem jsou hlavní příznaky alergické rýmy: hojná vodnatá sekrece, svědění a kýchání a pocit ucpaného nosu. Bohužel už neplatí, že tahle nemoc útočí jen na jaře nebo v sezóně, kdy kvete to, nač jste alergičtí. Stačí trochu cestovat po světě a můžete stonat celý rok. Navíc můžete rýmou reagovat i na některé léky, ale třeba i na citové vypětí.

alergicka-ryma

Léčba alergické rýmy

V léčbě alergické rýmy se používají celkově a lokálně podávaná antihistaminika. Jedná se o léky potlačující účinek hlavního mediátoru, tj. prostředníka alergické reakce, histaminu. Antihistaminika jsou doporučována jako lék první volby u všech forem alergické rýmy. Ovlivňují především kýchání, nosní sekreci a svědění, na nosní neprůchodnost mají menší efekt. Jejich výhodou je účinek i na celkové a přidružené příznaky alergie. Antihistaminika se mohou podávat přerušovaně při výskytu obtíží nebo pacientům dlouhodobě trpícím sezónní či celoroční alergickou rýmou.

U těžších forem je nutné vždy pravidelně aplikovat na nosní sliznici protizánětlivé topické nosní steroidy. Jejich hlavní léčebný efekt spočívá v potlačení zánětu nosní sliznice. Tlumí množení zánětlivých buněk v nosní sliznici a produkci mediátorů zánětu, snižují otok sliznice i vodnatou sekreci. Ovlivňují tak všechny příznaky rýmy. Moderní topické steroidy dokonce velice účinně potlačují i oční příznaky. Nástup účinku je ve srovnání s antihistaminiky pomalejší, ale z hlediska efektu dlouhodobější. Podávají se pravidelně a dlouhodobě pacientům s trvalými obtížemi, po stabilizaci onemocnění v nejnižší dávce, která udrží příznaky pod kontrolou.

 

 

No Comments

Post a Comment