Alergie u dětí – jak s ní bojovat?

Výskyt alergií u dětí neustále stoupá a podle prognóz bude tento trend dál pokračovat. Proč tomu tak je, lze alergiím nějak předejít a co dělat, když už vaše dítě alergií trpí?

Jak poznáte alergii?

Někdy je rozpoznání alergie u batolete jednoduché. Pokud například jeden z rodičů alergií trpí, je pravděpodobné, že dítě postihne podobný typ alergie u dětí. Rodiče s ní mají zkušenosti, znají příznaky a ví, co mohou očekávat. Jindy je však rozpoznání spouštěčů alergické reakce velmi obtížné a rodiče si nejsou jisti ani tím, zda se jedná o skutečnou alergii. Alergická reakce totiž může připomínat například lehké nachlazení. Podle evropské asociace dětských lékařů přitom patří alergie mezi nejčastější chronické onemocnění dětí.

Happy family, father and daughter have fun at travel. Enjoying pastime together

Symptomy a léčba

Velmi častým příznakem alergií je ucpání nosu. To je typické pro zejména pro sezónní pylové alergie. Podobnými symptomy se však projevuje i alergie na zvířecí srst nebo některé druhy vůní. Pokud má dítě ucpaný nos, ale tento problém se neobjevuje pravidelně, může se jednat o reakci na vnější podráždění (jako je například prach), ale nemusí se nutně jednat o alergii. Jestliže se však obtíže objevují vždy ve specifických situacích (například při kontaktu se zvířetem, nebo v období kvetení určité rostliny), jde velmi pravděpodobně o alergii. Dalším vodítkem ukazujícím na alergii může být svědění, zarudnutí, či výtok z očí, které často alergii doprovází.

Ideálním řešením alergických potíží je samozřejmě odstranění provokujícího podnětu z okolí dítěte. Nicméně zatímco kontakt s problematickými zvířaty není příliš těžké omezit, například eliminace pylů může být značně obtížná.
Alergické reakce mohou být také časným příznakem astmatu. Na rozdíl od alergií však astma může spustit stres nebo například změny okolních teplot

 

No Comments

Post a Comment