Co je alergie

Co je alergie

Co je alergie – Je kýchání, svědění v nose, svědění očí a rýma projevem alergie?

Hledáte lék proti rýmě a nevíte, jestli je vaším problémem alergie?
Trápí Vás alergická rýma / alergie?

Příznaky podráždění horních cest dýchacích a očí jsou jedny z nejčastějších, které v životě pociťujeme. Mohou mít vícero příčin a někdy nás obtěžují celý život.

Příznaky rýmy, svědění v nose, pálení očí, červené oči a zánět spojivek jsou často vyvolány počátečními fázemi virových nebo bakteriálních infekcí horních cest dýchacích, dále mohou být reakcí na přítomnost dráždivých částic nebo chemických látek ve vzduchu, ale často také znamenají první příznaky alergie.

Co je to alergie?
Je to vlastně přehnaná, neúměrná obranná reakce na běžný zevní podnět, nepřiměřená reakce imunitního systému na vnější podněty, které jsou běžnou součástí našeho okolí (například kvetoucí trávy, kočičí srst, vosí bodnutí, alergie neboli přecitlivělost na trávy, pyl, plísně, prach, zvířata, potraviny a jiné látky). Alergie je tedy porucha řízení imunitního systému. Imunitní systém je vybaven schopností rozlišit vetřelce typu bakterií, virů nebo nádorových buněk a zahájit proti nim obrannou reakci. Proti látkám obsažených v běžných potravinách nebo v pylových zrnech zdravý imunitní systém nezasahuje. Látky, které imunitní systém rozeznává jako cizí, nazýváme antigeny.

Pokud imunitní systém nepřiměřeně reaguje na látky vyvolávající alergii (alergeny), mluvíme o alergii. Organizmus alergika nedokáže správně rozlišit mezi důležitým a nedůležitým a vyvíjí prudkou obrannou reakci i proti takovým látkám, jako jsou součásti pylových zrn, zvířecí srsti nebo některé běžné složky potravy. Látky, které u citlivého jedince vyvolávají přehnané obranné reakce, spouštějí alergickou reakci. Jsou to tedy často látky, které zdravému člověku neškodí. Při alergické reakci organizmus reaguje vyplavením zvýšeného množství histaminu, který je pak zodpovědný za alergické projevy.

Proč se o alergii tolik mluví?
Lidí trpících nějakou formou alergie přibývá. V současnosti se počet odhaduje na 30 – 40%. Někdy se dokonce tvrdí, že už je alergický každý druhý člověk. Nepatříte mezi ně?

Dá se alergie vyléčit?
Alergie se zcela vyléčit nedá. To znamená, že není možné alergické problémy úplně odstranit. Je však možné některé příznaky alergie zmírnit. K tomu je však nutná důsledná léčba. Pokud se podaří příznaky zčásti odstranit, člověk nepřestává být alergickým, ale pouze se u něj neprojevují příznaky, což je ovšem z praktického hlediska to nejdůležitější.

Nečekejte na první projevy alergie

Alergie se vyskytuje v mnoha formách, jako jsou rýma, astma, kožní alergie, potravinové alergie a z hlediska vyvolávajících faktorů může být alergie na zvířata (kočky, psy), alergie na prach, pyl, plísně, potraviny a léky. Užívání léků k léčbě alergie pro okamžité a dlouhodobé zmírnění alergických obtíží je v těchto případech nezbytné. Jako první možnost lze použít oční kapky nebo nosní sprej. Nosní sprej je přípravek určený k léčbě alergické rýmy.

Alergie může být získaná, i vrozená jako tzv. atopie. Atopie je dědičný sklon k alergii, má proto zřetelný rodinný výskyt. Typickými projevy atopie jsou atopický ekzém, pylová alergie a alergické astma. Atopici mají vrozenou schopnost tvořit ve zvýšeném množství protilátky, které reagují na alergeny zevního prostředí (pyly, plísně, roztoče atd.). U dítěte, jehož jeden rodič trpí alergií, je riziko vzniku alergického onemocnění 30 %. Jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se však stát, že dědičný základ „přeskočí“ jednu generaci. Alergie může propuknout kdykoliv během života.

No Comments

Post a Comment