Co na rýmu – pro dětí a dospěle?

Nosní sliznice hraje významnou úlohu jak v nespecifické obraně (odsun, zřeďování, odplavení), tak ve specifické imunitní reakci. Původcem této rýmy jsou viry. Na virovou infekci navazuje velmi často bakteriální superinfekce.

RYMA U DĚTÍ

Akutní rýma je závažné onemocnění u novorozenců, kteří mají omezenou schopnost dýchat ústy. Pokud novorozeně dostane rýmu, kontaktujte okamžitě svého pediatra! Rýma je další z nejčastějších příznaků nachlazení u dětí. Potěšitelné je, že trvá většinou jen asi jeden týden. Začíná šimráním v nose a vodovým výtokem, nejdříve tekutým a průhledným, který je potřeba odstraňovat. Děti by tedy měly umět co nejdříve správně smrkat a odstraňovat hleny z nosíku. Pokud je to možné, měli by rodiče vždy při nachlazení a rýmě organismus dítěte podpořit několika dny na lůžku, klidem a příjmem velkého množství teplých tekutin. O jinou situaci jde, když má dítě nos ucpaný. Pokud totiž rýma neodtéká, může být časem příčinou některých komplikací. Je potřeba být více na pozoru, ale jestliže situace netrvá dlouho, není potřeba nijak zasahovat. Dítě často mívá ucpanou jen jednu dírku, pak zase druhou, a časem rýma přesto odezní. Když potíže neustoupí, případně se objeví některé komplikace, je vhodné navštívit lékaře.

Human child cold flu illness tissue blowing nose

RYMA U DOSPELYCH

Odborníci vám sice mohou tvrdit, že léčba rýmy neexistuje a bez ohledu na vaši snahu trvá vždy týden nebo sedm dní. Tentokrát ale učeným hlavám nevěřte: existuje řada způsobů, jak si od nepříjemných projevů rýmy ulevit, zmírnit její průběh nebo zabránit dalším komplikacím. Deset účinných kroků proti rýmě může vypadat například takto: pijte hodně tekutin. Vynechte ale kávu, silný černý čaj a další nápoje s kofeinem. Dobrá hydratace organismus chrání před vstupem další infekce a pomáhá mu vyrovnat se s tou stávající. Kofeinové nápoje však nehydratují, ale organismus naopak odvodňují. To samé platí i pro alkohol. Dejte si horký vývar. Šálek horkého kuřecího vývaru je posilující a stoupající pára krásně uvolní i betonově ucpaný nos. Je to sice rada z dob našich prababiček, ale pokud máte chvilku času, věnujte ho přípravě kvalitního domácího vývaru a posilte jím sebe nebo své nejbližší.

Sick Woman. Flu. Woman Caught Cold. Sneezing into Tissue

No Comments

Post a Comment