Zanet spojivek

Zanet spojivek

Zánět spojivek – červené žilky v očích, svědění a pálení očí pomohou odstranit oční kapky.

Oční kapky  uleví od svědění, zarudnutí a slzení očí způsobených alergií.

Infekční zánět spojivek
Infekční zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry. Jen asi pět procent infekčních zánětů tvoří bakteriální záněty. Infekční záněty spojivek se přenášejí kontaktem.

Mezi neinfekční záněty spojivek patří zánět alergický. Alergická konjunktivitida (zánět spojivek) může vzniknout u lidí s alergickou dispozicí při použití nového kosmetického přípravku, z alergie na pyl, plísně, prach a další látky. Vzdušný alergen dráždí oči, což způsobí nadměrné slzení, pálení a štípání očí a zánět spojivek. Záněty se vyskytují hlavně na jaře, kdy je v přírodě množství různých pylů. Na podzim se většinou vyskytují alergie na plísně. Alergická rýma u dětí i oční obtíže způsobené alergií jsou často prvními příznaky alergického onemocnění.

Zánět spojivek nejčastěji začíná pocitem cizího tělíska v oku, řezáním azačervenáním spojivek. To je dobře patrné hlavně při lehkém odklopení dolního víčka. Postižení bývá často v obou očích. Zánět bývá spojen s nadměrnou tvorbou hlenu, u bakteriálních zánětů i s tvorbou žlutobělavého vazkého hnisu.

Alergický zánět spojivek
Alergický zánět spojivek má několik typických příznaků: Oči a kůže kolem víček svědí (svědění očí se u jiného zánětu spojivek téměř nevyskytuje). Po jemném odklopení dolního víčka vidíme, že víčková spojivka je hrbolatá, to je způsobeno nahromaděním buněk, které se účastní alergické reakce. Alergie způsobují bledý měkký těstovitý otok víček, často oboustranný. Oteklá bývá také spojivka, která vypadá sklovitě. Při alergickém zánětu spojivek může být ve spojivkovém vaku hlen, nikoliv však hnis.

Při pocitech suchosti očí je dobré se vyvarovat prostřední s klimatizací, silnému větru (tím se oči ještě více vysušují), zakouřenému prostředí (dráždí oči), při práci s počítačem je dobré myslet na mrkání a občas oči na chvilku zavřít. Jako první pomoc rozhodně nelze doporučit obklady heřmánkem, které mají lidé v oblibě, neboť heřmánek často způsobuje alergickou reakci.

Alergikům doporučujeme vyzkoušet oční kapky, které okamžitě tlumí nepříjemné projevy alergie jako jsou pálení očí, kýchání nebo vodnatý výtok. Oční kapky se používají ke zmírnění svědění a pálení očí, otoku očních víček nebo slzení způsobeného alergií. Léčivé přípravky  oční kapky jsou částečně hrazeny z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

No Comments

Post a Comment